pondělí 3. března 2014

(RC review) Panika

Autorka: Lauren Oliverová
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 312
Rok vydání: 2014
Hodnocení obálky: 5/5

Panika začala jako spousta věcí v Carpu, nudném malém městečku uprostřed ničeho – protože bylo léto a nebylo co dělat. O co v téhle hře jde? Je to prosté. Nemít strach.
Heather nejdřív ani nenapadlo, že by se do Paniky pouštěla. Nikdy by si nepomyslela, že je nebojácná a že by chtěla vyčnívat. Ale pak zjistí, že je tu něco a někdo, pro koho stojí za to bojovat, a je statečnější než kdy dřív. V sázce je příliš mnoho, ovšem výhra stojí za to, tolik peněz by jí umožnilo navždy opustit nenáviděné město a nechat starou Heather za sebou, pohřbenou v prachu. Dodge se Paniky nikdy nebál, právě naopak. Pohání ho jeho tajemství, díky němu hladce prochází každým dalším kolem a je si sám sebou jistý. Ví, že vyhraje. Ale netuší, že není sám, kdo má tajemství. Všichni mají nějaký důvod proč hrát. Heather a Dodgovi přinese hra nová spojenectví, překvapivá zjištění a možná i nějakou tu první lásku – a vědomí, že někdy nejvíc potřebujeme právě to, čeho se k smrti obáváme.Bojíte se třeba cirkusových klaunů a máte strach už jen když je vidíte na obrázku? Bojíte se když jste ve výšce, že spadnete? Máte velký strach z hadů? Tohle všechno může způsobit jednu jedinou věc. Paniku. A právě toto napadlo tvůrce středoškolské hry Panika - nemít z ničeho strach. A chcete překonat ten strach váš? Tak neváhejte a přečtete si Paniku!

Panika. Hra středoškoláků, která má tajné porotce, o kterých nikdo nic neví. Hra, ve které musíte překonat svou vlastní paniku, jestli chcete vyhrát hlavní výhru, která je opravdu lákavá. Heather ani sama neví proč se do Paniky přihlásila. Byla na hlavním seskoku podpořit svou kamarádku Nat a nakonec skočila i ona. To Dodge měl důvod k tomu, aby se do Paniky zapojil. A ne jen zapojil, chtěl jí i vyhrát! Přitom všem se Heather s Dodgem, Nat a Bishopem natolik spřátelí, že vzniknou i nová spojenectví. A jak to všechno dopadne? Kdo vyhraje Paniku? A zemře někdo? To vše se dozvíte v novince od Lauren Oliverové.

Hlavními postavami jsou Heather a Dodge. Heather žije se svou mladší sestrou Lily a věčně opilou nebo zdrogovanou matkou Kristou v karavanu. Měla nejlepší kámošku Nat a nejlepšího kámoše Bishopa, který nesnášel jejího (teď už bývalého) kluka. Ani nevěděla proč se přihlásila do Paniky. Možná si chtěla dokázat, že se přes rozchod už přenesla a má na víc. Zato Dodge byl úplný pravý opak. Věděl už od začátku proč se chce do Paniky přihlásit. Kvůli pomstě. Žil se svou matkou a starší sestrou Daynou v malém bytě. Dayna měla ochrnuté nohy a i když jí doktoři moc nadějí na to, že se znova postaví nedávali, tak Dodge věřil v to, že jo. Už od začátku jsem si všímal, jak má každá postava úplně jiný charakter a zkoušel jsem, kterou si víc oblíbím. Myslel jsem si, že to bude Dodge, a taky celou dobu i byl, ale Heather měla taky něco do sebe. Nakonec je to asi Heather, kterou jsem si víc oblíbil. Ale postavy autorka promyslela skvěle. Celou dobu jsem se o ně bál, protože autorka je schopná i nějakou postavu v knize zabít.

Tahle kniha by se dala označit jedním slovem. Byla prostě BOŽÍ! Ze začátku jsem vůbec nevěděl o čem kniha je, protože jsem si nečetl nikdy anotaci Paniky, jen jsem znal obálku, která mě hodně zaujala, takže mě vážně hodně příběh zaujal. Nejdřív jsem si myslel, že to bude něco jako Hunger Games, protože když jsem začínal číst, tak jsem si myslel, že budou mezi sebou všichni bojovat o hlavní výhru, ale až tak úplně to nebylo. Bylo to jiné a proto tak skvělé. Je to úplně kniha od Lauren Oliverové, kterou jsem četl, i když jsem už dávno uvažoval, že bych si i její ostatní knihy někdy přečetl.

Když už jsem se předtím zmínil o obálce, tak musím zhodnotit i jí. Obálka je prostě nádherná. Abych pravdu řekl, líbí se mi i víc než ta originální, i když je máme skoro stejné, tak se mi líbí víc náš styl písma na obálce než jejich. V textu jsem nenarazil ani na nějaké chyby, možná tam byly, možná ne, ale jelikož mě příběh tak zaujal, tak jsem si ničeho nevšímal. Kniha se četla vážně rychle a úplně ubíhala, takže jste se nenadáli a byl tady konec, nad kterým jste jen zírali překvapením co se vlastně stalo. Dobré bylo taky to, že se střídaly kapitoly z pohledu Heather a z pohledu Dodge, takže jste mohli poznat každého z nich z obou pohledů. Když jsem knihu dočetl, tak jsem začal přemýšlet nad mnoha věcmi, a třeba i nad tím, jestli bych se do Paniky taky přihlásil. Hlavní výhra je sice lákavá, ale asi ne no.

Knihu bych chtěl doporučit úplně všem. Myslím, že se kniha bude líbit těm co mají rádi akci, napětí, dobrodružství, ale i lásku, přátelství a hlavně skvělé knihy. Myslím že nikdo neudělá přečtením Paniky chybu. A třeba překoná i tu svou vlastní paniku.

V té tmě je ale nebylo vidět. Světla baterek a ohňů ozařovala jen břeh, pár decimetrů inkoustově temné vody a tváře lidí, kteří skočili a teď se vítězoslavně pohupovali nad hladinou, příliš nadšení na to, aby cítili chlad, a hecovali svoje soupeře.

Tímto bych chtěl poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního e-booku.
Knihu si budete moct zakoupit zde, až vyjde.
Obrázky byly použity ze stránky Google.
Ukázka byla použita z knihy.


3 komentáře:

  1. Tahle knížka mě hodně zaujala už dřív, jen se toho trochu bojím, protože YA není zrovna můj žánr a CooBoo ho vydává ve velkém, ale pokud budu mít šanci, rozhodně to zkusím přečíst.

    OdpovědětVymazat
  2. Táto kniha ma staršne zaujala, už sa na ňu teším, len dúfam, že budem spokojná . :))

    OdpovědětVymazat
  3. Obálka je krásna, téma je zaujímavá, s autorkou nemám síce moc dobré skúsenosti, ale knižku by som si rada prečítala raz 8)

    OdpovědětVymazat