středa 1. ledna 2014

TOP 10 knih za rok 2013

Tak a rozhodl jsem se i já udělat nějaké shrnutí nejlepších knih za minulý rok. Jelikož jsem na Goodreads nepřidával všechny knihy co jsem četl, tak mám v seznamu přečtených knih jen 33, ale myslím, že to kolem těch 35-40 knih bude. Sice to není moc, ale aspoň něco. Letos jsem si dal jako výzvu 50 knih, což doufám, že zvládnu a přečtu ještě víc, uvidíme, ale budu si držet palce. Teď přejdeme k nejlepším knihám za rok minulý. 

10. Karanténa - Lex Thomas
Začneme od konce. Karanténa, první díl ze série Samotáři mě hodně bavila. Byl to zajímavý a napínavý příběh, skvěle promyšlený a celkově takový zvláštní. Příběh o střední škole, na které je vir, který je pro dospělé smrtící jsem ještě nikdy nečetl, možná proto na mě tak zapůsobil, že si zasloužil 10. místo v mém seznamu TOP knih za minulý rok.

9. BZRK - Michael Grant
Další kniha s originálním námětem. BZRK od Michaela Granta byla prostě úžasná kniha. Některé možná nezaujala tak jako mě, ale kniha o nano světě byla prostě skvělá. Už se těším až se dostanu k dalšímu dílu, což bude doufám brzy. Rozhodně přečtením knihy nelituji a knihu doporučuji těm, kteří jí nečetli. 9. místo si rozhodně zaslouží.

8. Zrada - Gregg Olsen
Určitě víte, že se mi první díl s názvem Závist hodně líbil, ale Zrada se mi líbila ještě víc. Gregg Olsen prostě umí psát a to, že se inspiruje skutečnými událostmi tomu ještě připadá víc na strachu z knihy, že se něco takového mohlo někde stát. Samozřejmě je vždy příběh vymyšlený, ale nějaké události jsou podle skutečných událostí. Už se neumím dočkat třetího dílu.

7. Celá trilogie L.A. Candy - Lauren Conrad
I když je to zvláštní, tahle trilogii od Lauren Conrad na mě hodně zapůsobila. I když jsem knihy hodnotil čtyřmi hvězdičkami, tak když se dívám na knihy co jsem hodnotil pěti, tak mě toto nejvíce překvapilo. Skvělý námět a ještě lepší zpracování. Jestli u nás vyjde i pokračování, rozhodně si ho přečtu.

6. Ptačí zpěv - Meagan Spoonerová
Na tuhle knížku zatím asi nikdo můj názor neznáte, protože na blogu ještě není recenze. Je mi fakt líto, že CooBoo musí tak dlouho na recenzi čekat, ale já už jí mám nějakou dobu rozepsanou, ale prostě mi tam pořád něco chybělo a nevěděl jsem co. Teď už to vím, takže recenze bude brzo. Ale teď ke knize. Bylo to prostě něco nového, skvěle napsaného, prostě boží. Rozhodně si knihu přečtěte, neuděláte chybu.

5. Anna krví oděná - Kendare Blake
Má první hororová kniha, kterou jsem četl. A byla úžasná. Přečetl jsem jí úplně rychle, protože mě úplně pohltila a četl jsem až do rána, což se moc často do té doby nestávalo (teď už to je skoro pořád). Rozhodně přečtením nelituji a někdy si knihu přečtu znova.

4. Hvězdy nám nepřály - John Green
Nejočekávanější kniha minulého roku. Asi tak by se dalo nazvat to, jak se říkalo o Hvězdách jako o jedné z nejlepších knih a každý si jí musel přečíst. Kniha to byla vážně skvělá a jedna z nejlepších knih taky, ale první místo si u mě nevysloužila. Zajímavý a taky hrozně smutný příběh, který si prostě musíte přečíst. Nebudete toho rozhodně litovat.

3. Bohové Olympu: Znamení Athény - Rick Riordan
Percyho jsem tady musel přidat. Ten nikdy nezklame. A tento díl byl prostě úžasný. Rick zase nezklamal, ale spíš pěkně naštval koncem, protože už skoro rok čekám na pokračování. Ještě že už se pokračování blíží, protože bych už delší dobu asi nevydržel čekat. Jestli to ještě nevíte, tak vám knihu 100% doporučuji, protože je to prostě úžasná série. Obě, jak Percy Jackson, tak Bohové Olympu.

2. Legenda - Marie Lu
Dystopie, dystopie, dystopie. Každý rok vyjde minimálně jedna, ale tahle vážně stála za přečtení. Příběh Daye a June byl zajímavý, napínavý a vůbec ne nudný. Rozhodně se těším až s přečtu obě dvě pokračování, protože jsem nelitoval přečtení této úžasné knihy a nelitovali byste ani vy. Rozhodně přečtení knihy aspoň zvažte, protože za to vážně stojí. Jedna z nejlepších knih minulého roku.

1. Den co den - David Levithan
A na prvním místě se nám objevila tahle skvělá kniha, na kterou je nejnovější recenze na blogu. Ano, Den co den byl tou nejlepší knihou minulého roku, kterou jsem četl. Skvělý námět, skvělé zpracování, skvělé postavy, prostě tato kniha měla všechno co by měla kniha mít. Škoda, že další díl vyjde až za hodně dlouho. Určitě si knihu přečtěte, nebudete litovat.

Tak tohle je mých TOP 10 knih za minulý rok. A jaké jsou ty vaše? Pište do komentářů, třeba se nějakou inspiruji a přečtu si ji.

6 komentářů:

 1. Spoustu těch knih jsem ještě nečetla, ale chystám se na ně. Například Den co den. Bohužel ho ale nemají v knihovně, takže si budu muset počkat, až mi zase přibudou nějaké peníze, jelikož jako první kupuji Divergence.
  A Hvězdy jsou i v mé TOPce, protože ten autor přesně ví, jak si mne získat! Má dokonalou tvorbu. :)
  Krom Hvězd tam mám i druhou knihu od Greena, Hledání Aljašky. A potom Chlapec v pruhovaném pyžamu, je to děsně dojemná knížka. :) A potom nějaké ty Hunger Games, Norské dřevo a Měsíční zahrady. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ja vážne nechápem, čo každý na tom Den co den vidí. Podľa mňa to bolo o ničom a v podstate to bolo strašne rovnaké :D Postavy boli desné, obzvlášť Rhiannon, ktorá mi hrozne prekážala. A Zrada sa mi tiež moc nepáčila, vraha som odhalila v druhej kapitole, takže to už potom bola nuda :D Ale zhodneme sa v Anne :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiný čtenář, jiný názor, jinak si to nemůžu odůvodnit :D Mi se právě připadalo super a Rhiannon mi tam nějak nevadila :D A Zrada byla taky super :D Vraha jsem sice neodhalil tak hned, i když podezření tam bylo :D A aspoň ta Anna no, když už zbytek ne :) I když to nechápu, proč ne :D

   Vymazat
 3. Zrada bola lepšia Závisť súhlasím :) viac ma bavila a celkovo autor je geniálny podľa mňa :)

  OdpovědětVymazat
 4. Hodně knížek je na mě moc romantických, případně moc YA. Četla jsem jen BZRK (a druhý díl, na který teď chystám recenzi) a musím říct, že mě srazil do kolen.

  OdpovědětVymazat