neděle 18. května 2014

Svět knihy 2014 - report z mé úplně první návštěvy veletrhu


Tak jsem se rozhodl, že napíšu nějaký report ze Světa knihy, když už jsem tam konečně taky byl. Jednalo se nejen o mou první návštěvu, ale taky o můj úplně první sraz s ostatními bloggery, které jsem ještě v pátek znal jen z facebooku nebo blogů. Vyjel jsem s mamkou a sousedy do Prahy v sobotu ráno a nejhorší na tom bylo to vstávání ve 3 hodiny. Cestou do Prahy jsem si chtěl číst, ale moc to nešlo, protože se mi chtělo spát. Ale to jen takový úvod, přejděme teď už konečně na Svět knihy.

Před půl desátou jsme s kámoškou už vcházeli do areálu, kde ještě před vchodem do budovy stál velký kamion Knihcentrum.cz, který tam měl takový menší stánek a za vyplnění krátkého dotazníku jsme si mohli vybrat jakoukoliv knížku. Moc zajímavý výběr tam nebyl, tak jsem si vzal knížku o Jaromíru Jágrovi (viz. pak fotka na konci článku). Teprve když jsme vstoupili do budovy, tak jsem pocítil tu pravou knižní atmosféru. Všude samé stánky s knihami, plno lidí, nakladatelství, které jsem znal, ale některé i neznal, slevy, soutěže, lidi v maskách (nejvíc se mi líbily postavy ze Star Wars, ale bohužel jsem se s nimi zapomněl vyfotit) a taky třeba stánky různých zemí, jako třeba Francie, Španělsko, Maďarsko (což bylo hlavním hostem), Slovensko, atd. Prostě úplně skvělé. Nejdřív jsme si to všechno prošli, abychom věděli co kde je, a pak jsem už začal nakupovat. U BBartu měli třeba akci, když si koupíte 3 knížky, tak tu s nejmenší cenou máte zdarma, takže jsem toho hned využil. Skvělé akce měl i stánek Euromedia, který tam měl na některé knihy velké slevy, takže jsem si vybral Železného krále a Železnou dceru pro sebe, a pak Cesty domů 1 a 2 pro mamku. A pak tady byl stánek Albatrosu, který byl úplně největším stánkem v celé budově.

Albatros měl slevy od 20% do 70%, takže trvalo dlouho než jsem si něco vybral, protože bych bral nejraději vše. Nakonec jsem se rozhodl vzít si první díl Erilian, když byla odpoledne beseda s autorkou a pak knihu Prvních 100, která tam byla už poslední a asi by ani ten den další nedorazila. A teď začala ta pomalejší část. I když byl stánek obrovský, tak byl ale taky úplně přecpaný. Takže jsem si počkal nějakou chvíli v řadě, než jsem se dostal vůbec v pokladně. Jde vidět, že Albatros měl (má) na veletrhu velký úspěch.

Ve 13 hodin začínala beseda s Terkou Janišovou, autorkou trilogie Erilian. Ještě chvilku před besedou jsem se seznámil s Vendeou, Abyss, Kath, Suši, Willindou, Freckles, Terezou Peckovou z CooBoo a to je asi všechno, snad jsem na nikoho nezapomněl. Beseda se mi moc líbila. Terka mluvila jak o třetím díle, tak o její první povídce v sedmi letech, ale taky o tom, že plánuje nějakou další knížku, o které zatím ale nic neřekla, tak snad příště. Taky mluvila ale o škole, spolupráci s CooBoo, vytváření obálek a obrázků pro její knihy, atd. Pak přišla řada na dotazy. Asi jsme se styděli, nebo jsme nevěděli na co se ještě zeptat, protože se nikdo nehlásil. Pak se ale přihlásil Medroš a měl rovnou plno dotazů, u kterých jsme se i zasmáli. Nakonec besedy se ti co chtěli podepsat knihu/knihy nebo záložku postavili do řady a čekali na autogram. Jsem tak rád, že jsem ho získal taky. Kdo z jakéhokoliv důvodu besedu nestihl, tak video je přidáno na fb stránkách Erilian a to zde.

Po besedě jsme šli za Terkou Peckovou, protože jsme byli pozvání na Sraz s CooBoo, na který jsem se hodně těšil, protože to byl pro mě úplně první sraz. Když jsme si všichni někam sedli, tak jsme si mohli vybrat jednu ze dvou knížek od CooBoo jako dárek. Já si vybral Potrhaná křídla od Ruty Sepetysové, protože co jsem slyšel, tak všichni chválili její knihu V šedých tónech. Hned jsem se seznámil s ostatními, kteří seděli poblíž a ještě jsem je ten den neviděl. Takže už znám taky osobně Rodaw, Filipa, Yanny, Syki, Michala z CooBoo a taky od Syki kámošku Janu, u které jsem nějak zapomněl na přezdívku. Jen jsme neslyšeli moc dobře na druhý konec, tak jsme řešili knížky, jejich konce, pak jsme přešli na seriály, srazy, atd. Suši poslala pro někoho už známý (pro mě neznámý, ale už jsme o něm tolikrát slyšel) "deníček" a fixy, abychom se všichni podepsali. Bylo to vážně skvělé odpoledne. Čas ale strašně rychle ubíhal, a tak když se vydávala už pryč Rodaw a další bloggeři, tak jsem taky šel, protože jsem spěchal na vlak. Bohužel jsem se ani nestihl pozdravit s Bětkou, která dorazila chvilku předtím, než jsme odcházeli. Stihl jsem si jen u Vendey objednat knížku z BookDepository, na kterou se už moc těším, tak uvidíme jestli mě bude bavit. Když jsme odcházeli, tak jsem teprve zjistil, že venku prší, takže jsme s kámoškou utíkali na vlak, cestou jsme se setkali s jejím taťkou a z Holešovic jsme vyrazili na Hlavní nádraží, kde jsme si prošli pár obchodů (samozřejmě i Neoluxor) a pak jsme se vydali vlakem domů Myslel jsem, že se mi bude chtít cestou domů spát, ale vůbec nechtělo, tak jsem se začetl do Prvních 100, kteří mě zatím dost baví.

Nevím, jestli vůbec někdo četl tento článek dokonce, ale jestli jo, tak máte můj obdiv a ještě ale nekončíme. Domů jsem nakonec dorazil s 11 knihami a plnou taškou časopisů, dárků a editačních plánů. Moc mě mrzí, že jsem nestihl Tomáše Kluse, na kterého jsem se moc těšil, ale tak snad jindy. Jinak to byl úplně skvělý zážitek, jsem rád, že jsem vás všechny poznal, děkuji CooBoo za skvělý dárek a těším se, až se zase potkáme na nějakém srazu, který bude snad někde na Moravě nebo ve Slezsku.


A ještě bych chtěl poděkovat Abyss, která mi dala skvělou placku jejího blogu.

4 komentáře:

 1. Bohužel mi to dopoledne nevyšlo, byla jsem pěkně naštvaná, když jsem pak přišla, byla jsem najednou úplně mimo dění :D Tak snad třeba příští rok, to si to ničím zkazit nenechám :)

  OdpovědětVymazat
 2. No jo, tak oni všichni jezdí v sobotu, když já jezdím domů.. jsem tam byla už ve čtvrtek a odnesla jsem si 6 knížek :) samozřejmě většina úplně mimo můj původní seznam :D

  OdpovědětVymazat
 3. Grr, zní to naprosto úžasně! A knihu za dotazník? :D To bych brala a je jedno, že nebyl nijak extra výběr.
  Jsem ráda, že sis to užil. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Muselo to být úžasné. Já letos nejela, ale příští rok to určitě napravím. ;D

  OdpovědětVymazat